« 1 2 3 4 5 6 7 8

Emoțiile pozitive nu sunt benefice pentru sănătate decât în anumite culturi

Emoțiile pozitive sunt văzute ca fiind foarte importante pentru sănătate, însă cercetări foarte noi arată că efectele emoțiilor asupra sănătății depind de contextele culturale.  Într-un număr de anul acesta al Psychological Science, o echipă condusă din cercetători din China, Japonia și Statele Unite a publicat  un articol din care rezultă că emoțiile pozitive determină o funcționare cardiovasculară mai bună (în raport cu lipsa emoțiilor pozitive) în Statele Unite dar nu și în Japonia.

Autorii au aplicat chestionare unor loturi extinse vizând frec­ven­ța a 10 emoții pozitive trăite de subiecți în anterioarele 30 de zile și au măsurat, pentru aceeași participanți, lipidele din sânge (colesterolul, trigliceridele etc).

Explicația rezultatelor sur­prin­ză­toare raportate în articolul din Psychological Science ar consta în faptul că, în culturile est-asiatice, oamenii percep fațete negative ale emoțiilor poztive. Ele sunt explozive, efemere, pot atrage atenția celorlalți prin strindeța lor și pot distrage persoana de la sarcinile ei importante.

Mai multe detalii puteți găsi accesând adresa.

Un nou training online poate ajuta familiile copiilor cu CES Biasurile implicite legate de rasă pot să apară și la copii

Publicat: 7 septembrie 2017