« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Ritmul în care respirăm poate influența memoria și recunoașterea fricii

Cercetătorii de la Northwestern University din Chicago au publicat un articol care sugerează că ritmul respirației influențează activitatea sistemului limbic, dar și o serie de răspunsuri comportamentale. Mai exact, atunci când inspirăm, neuronii aflați în zona amigdalei și a hipocampusului sunt stimulați mai intens.

Acest lucru poate să influențeze funcționarea cognitivă asociată zonelor mai sus amintite (ex: amigdala este zona responsabilă pentru procesarea emoțională a fricii). O serie de experimente a arătat că atunci când oamenii inspiră pe nas, ei recunosc mai repede expresiile de frică de pe alte fețe. Aceste rezultate nu au apărut în timpul expirației. De asemenea, oamenii și-au amintit mai ușor imagini pe care le-au văzut în timpul inspirării pe nas. Rezultatele nu au fost semnificative în timp ce se respira pe gură. Descoperirile pot astfel sugera și o funcție a­dap­ta­ti­vă a respirației pe nas în cazul situațiilor pe­ri­cu­loa­se. Cum ritmul inspirației crește în aceste mo­men­te, activitatea creierului se poate intensifica, oferind astfel răs­pun­suri mai rapide la stimulii aversivi.

Mai multe detalii puteți găsi accesând adresa.

Reacțiile fiziologice ale mamei pot prezice stilul de atașament al copilului Un nou training online poate ajuta familiile copiilor cu CES

Publicat: 7 decembrie 2017