« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Care este substratul genetic al tulburărilor alimentare

Mai mult decât atât, una din 20 de persoane care suferă de anorexie timp de cinci ani moare.

În aceste condiții, noile studii ne arată că tulburările de ali­men­ta­ție nu sunt cauzate de trăsăturile de personalitate ale persoanei, ci au un puternic substrat genetic. În cadrul unui studiu publicat în Plus One, cercetătorii au verificat genomul a 95 de persoane diagnosticate cu tulburări alimentare și au descoperit 430 de gene, grupate în două clustere, cu șanse mai mari de apariție în cazul acestora comparativ cu cel al persoanelor sănătoase.

În cazul primului grup, genele afectate fac parte din categoria neuropeptidelor intestinale. Acestea conduc la mâncatul compulsiv, distrug controlul alimentar și scad absorbția nutrienților. Al doilea grup de gene afectate sunt mai comune pentru cei care suferă din cauza supresiei apetitului. Pentru ei, problemele identificate apar la nivelul sistemului imunitar.

Cu toate acestea, genele care predispun la tulburări alimentare trebuie sa fie activate de comportamente precum dietele exagerate, exercitiile fizice prea intense sau de o stare de sănătate precară. Astfel, studiul ne arată că între 50 și 80% din riscul de a dezvolta tulburări de alimentație este genetic, dar și că tulburările de acest tip pot fi vindecate ca oricare altele dacă se intervine la timp și prin metode corecte.

Mai multe date puteți găsi accesând adresa.

De ce ar putea fi mai sănătoși orășenii care locuiesc lângă o pădure Reacțiile fiziologice ale mamei pot prezice stilul de atașament al copilului

Publicat: 18 octombrie 2017