Factori ai toleranţei faţă de darea de mită

Ruxandra Loredana Gherasim, Diana Rebenciuc, Ştefan Boncu

Rezumat: Scopul studiului a fost de a analiza atitudinea participanţilor faţã de fenomenul dãrii de mitã. Ipotezele principale ale studiului au fost: a) toleranţa faţă de darea de mitã depinde de tipul informaþiilor activate şi grupul de apartenenţă al persoanei-ţintã; b) toleranţa faţă de darea de mitã este influenţatã de tipul instituţiei de învăţământ. Pentru mãsurarea toleranţei faţă de darea de mitã a fost construitã o scalã de evaluare care a cuprins 26 de itemi. Pentru manipularea tipului de informaţii au fost concepute douã mesaje pentru activarea informaţiilor cu privire la competenţa, respectiv onestitatea persoanei-ţintã care oferea mitã. La studiu au participat 240 de studenţi cu vârsta cuprinsã între 19 şi 24 de ani, jumãtate dintre aceştia fiind studenţi la o universitate de stat, iar cealaltã jumãtate la o universitate particularã. Rezultatele obþinute au indicat faptul cã nu apare un efect al tipului de informaţii şi grupului de apartenenţă asupra toleranţei faţă de darea de mitã.
Apare însã un efect al instituţiei de învăţământ asupra toleranţei participanţilor faţă de darea de mitã. De asemenea, există un efect combinat al tipului instituţiei de învăţământ şi grupului de apartenenţã al ţintei asupra toleranţei faţă de darea de mitã.

Abstract: We explored participants. attitudes toward bribery. It was hypothesized that: 1) the tolerance toward bribe depends on the type of activated information and on the target.s in-group; 2) the tolerance toward bribe is different in different types of universities. In order to asses the tolerance toward bribery, we developed a 26 items scale. Two messages were made activating the information about the target-person.s competence and honesty. The participants were 240 undergraduate students, aged 19-24, half of them from a state university and half from a private university. There was no evidence of an effect of type of information or in-group on tolerance toward bribery. The type of university contributed to the prediction of the tolerance toward bribery. It was found an interaction effect of type of university and target.s in-group on tolerance toward bribery.

Résumé: Le but de cette étude a été d’analyser l’attitude face au phénomène de graisser la patte. On a fait deux hypothèses principales: 1) la tolérance à l’égard du fait de graisser la patte dépend du type des informations activées et du groupe d’appartenance de la personne cible; 2) la tolérance à l’égard du fait de graisser la patte est influencée par le type d’institution d’enseignement. On a construit une échelle avec 26 items pour mesurer la tolérance face à la deviance. Egalement, on a construit deux messages pour faire saillantes les informations concernant la compétence et l’honnêteté de la personne qui graisse la patte à quelqu’un. Les sujets de l’étude ont été 240 étudiants âgés de 19 à 24, moitié d’entre eux étant d’une université d’état et moitié d’une université privée. On n’a pas obtenu un effet du type d’information et du groupe d’appartenance sur la tolérance. Par contre, on a trouvé un effet du type d’université sur la tolérance. On a remarqué un effet d’interaction entre le type de l’institution d’enseignement supérieur et le groupe d’appartenance.

You may also like...