Dezvoltarea durabilă şi cultura pro-enviromentală: o abordare psihosocială

Ricardo Garcia Mira

Rezumat: Principiile pe care se fundamentează discursul social, politic şi environmental, precum şi politicile de dezvoltare durabilă, sunt destul de neclare, deoarece nu există prea mult consens în ceea ce priveşte semnificaţia termenului de dezvoltare durabilă. În acest articol se vor discuta toate aceste concepte şi se va analiza răspunsul instituţional la provocarea pe care o reprezintă dezvoltarea durabilă. Se va analiza de asemenea conceptul de participare socială, ca dimensiune relevantă în implicarea oamenilor în temele legate de mediu. În acest sens, se vor analiza două aspecte. Pe de o parte, se va analiza intenţia de mobilizare socială ca răspuns la crizele de mediu. Pe de altă parte, vom discuta acele comportamente pe care cetăţenii se simt motivaţi să le modifice, precum şi barierele şi limitările pe care le întâlnesc în acest proces. Se vor analiza date obţinute în cadrul Studiului asupra Dezvoltării Durabile şi Culturii Enviromentale în Galicia (Nord-vestul Spaniei), realizat în 2006, 2007 şi 2008.
Cuvinte-cheie: dezvoltare durabilă, cultură, politică enviromentală, atitudini faţă de mediu, participare.

Abstract: The principles which have traditionally informed sustainability policies and the social, political and environmental discourse are today somewhat unclear, due to the lack of consensus on the significance of sustainability. This article will discuss these issues and also analyze other dimensions related to the institutional response to the challenge of sustainability, relating the latter concept to social participation as a relevant dimension in people’s involvement with the environment. Two aspects will be analyzed. On the one hand, social mobilization intention in the face of environmental crises will be discussed. On the other hand, we will discuss those behaviors that the citizens feel motivated to modify, as well as the barriers and limitations they encounter in the process. Data from the Study on Sustainability and Environmental Culture in Galicia (Northwest Spain), conducted during 2006 and 2007, will be analyzed.
Key words: sustainability, culture, environmental policy, environmental attitudes, participation.

Résumé: Les principes qui ont toujours informés des politiques de durabilité et le discours social, politique et environnemental sont aujourd’hui quelque peu incertaine, en raison de l’absence de consensus sur l’importance de la durabilité. Cet article va discuter de ces questions et aussi d’analyser d’autres dimensions de la réponse institutionnelle à relever le défi de la durabilité, concernant ce dernier concept à la participation sociale comme une dimension pertinente de la participation des personnes avec l’environnement. Deux aspects seront analysés. D’une part, l’intention de la mobilisation sociale face à des crises environnementales seront discutées. D’autre part, nous allons discuter de ces comportements que les citoyens se sentent motivés pour modifier, ainsi que les obstacles et les limites qu’elles rencontrent dans le processus. Données de l’étude sur la durabilité et l’environnement de la culture en Galice (Nord-Ouest Espagne), réalisée en 2006 et 2007, seront analysés.
Mots clés: durabilité, de la culture, la politique environnementale, les attitudes de l’environnement, la participation.

You may also like...