Regretul contrafactual anticipat – determinant al inerţiei inacţiunii

Andrei Holman, Daniela Popa

Rezumat: Cercetarea urmãreşte culegerea unor dovezi relevante pentru validarea concurentã a uneia din explicaţiile asupra fenomenului de inerţie a inacþiunii. Cele trei experimente cuprinse în lucrare îşi propun sã verifice explicaţia fenomenului inerţiei inacţiunii bazatã pe teoria regretului contrafactual anticipat, în concurenţã cu explicaţiile asupra aceluiaşi fenomen, oferite de teoriile reevaluãrii atitudinale. Cele douã categorii de explicaţii diferã semnificativ din perspectiva prezenţei sau absenţei schimbãrii de atitudine.
Inerţia inacţiunii apare ca efect principal, în plan comportamental, al emoţiei regretului, acesta din urmã fiind consecina emoţionalã a eşecului în plan acţional şi având ca sursã generatoare fie
incapacitatea subiectului de a acţiona, fie cea de a inacţiona. În ce priveşte ultima ipostazã, cea a inacţiunii, emoţia regretului are consecinţe şi în planul acţiunilor ulterioare, astfel încât, pe viitor, individul evitã sã aleagã modalităţi de acţiune asemãnãtoare celor pierdute în trecut. Acest fenomen a primit numele de inerţie în inacţiune. Pentru a urmãri obiectivele propuse, s-au
construit trei planuri experimentale care permit investigarea aspectelor în care diferã semnificativ predicţiile modelelor consistenţei cognitiv – comportamentale de cele ale regretului anticipativ asupra fenomenului inerţiei inacţiunii. Aceste experimente urmãresc, prin evidenţierea unor factori, un efect de diminuare a acestui fenomen, efect explicabil numai din perspectiva teoriei regretului contrafactual anticipat.

Résumé: Le recherche a le but de cuellir des preuves relevantes pour la validation concurente d’une des explications concernant le phenomen d’inertie d’inaction. Les trois experiments representent des verifications de l’explication d’inertie d’inaction fondée sur la théorie de regret contrafactuel anticipé, en concurrence avec les explications donnée par les théories de reevaluation atitudinale. Les deux categories d’explication different significatif du point de vue de la presence ou absence du changement d’atitude.
L.inertie d’inaction est generée, dans le plan comportamentel, par l’emotion du regret, ceci soyant la consequence emotionelle d’échec dans le plan actionnel et ayant comme facteur générateur soit l’incapacité du sujet d’actionner, soit quelle d’inactionner. En concernant le dernier, l’emotion de regret a des conséquences aussi pour les actions suivantes: dans l’avenir, l’individu évite de choisir des moyens d’actions semblables à lesquelles perdaits antérieur. Cet phénomène a reçu le nom d’inertie d’inaction. On a emploié trois plans expérimentals qui permettent la recherche des aspects dans lesquelles les affirmations de modeles cognitif – comportementaux different significatif de quelles de regret anticipé sur le phénomène d’inertie d’inaction. Ces experiences suivrent un effet de diminution de ce phénomène, effet explicable seulement par la perspective de la théorie du regret contrafactuel anticipé.

Abstract: The research aims at collecting evidence relevant for the concurrent validity of one of the explanations regarding the phenomena of inaction inertia. The three experiments included in the research have the purpose of demonstrating the explanation of inaction inertia based on anticipated counterfactual regret theory, different from the explanations regarding the same phenomena presented by the attitude re-evaluation theories. The two categories of explanations are significantly different according to the presence or absence of the attitude change. The inaction inertia is the main behavioural consequence of the regret feeling. The counterfactual regret is an emotional consequence of the failure in action and it is the result of individual’s inability of action or inaction. Regarding inaction, feeling of regret has also consequences for the future actions, thus, in the future the subject will avoid choosing the type of action lost in the past. This is the inaction inertia. In order to fulfil the objectives, three experimental plans were designed, enabling the investigation of the points in which the attitude re-evaluation theories differ from the anticipated regret theory, regarding inaction inertia. These experiments have as target the reduction of inaction inertia by emphasizing some factors, this effect being explainable only by anticipated counterfactual regret theory.

You may also like...