Anunţ privind evaluarea la practică pedagogică

Cursanții vor elabora un portofoliu cu următoarele documente:

• Un proiect de lecţie la disciplina de specialitate, pentru nivelul învăţământului liceal sau universitar;
  • Un test docimologic, la disciplina de specialitate, care să conţină cel puțin trei tipuri diferite de itemi;
  • O activitate aplicativă, de două pagini, având următoarea cerință: Explicați, utilizând exemple, aplicarea unei metode moderne de predare, la disciplina de specialitate, pentru nivelul învăţământului liceal sau universitar.

Portofoliul va fi trimis/retrimis pe adresa roxana.apostolache@gmail.com până la data de 17 iunie 2021, ora 20.

În cadrul colocviului final, întrebările comisiei vor viza fundamentarea psihologică, pedagogică şi metodică a materialelor conţinute în portofoliu.

Cursanții care au restanţă la această disciplină vor susține examenul, on line, pe data de 18 iunie 2021, ora 16.

Repartizarea pentru Practica pedagogică este următoarea:

Disciplină Profesor Specializarea cursanţilor
Practică pedagogică Lect. univ. dr. Apostolache Roxana Chimie, Economie şi Administrarea Afacerilor, Educaţie fizică şi sport, Drept, Filosofie și Științe Social – Politice, Litere, Medicină, Teologie

La acest examen vor participa cursanţii care nu s-au prezentat la examenul anterior.