Relaţia dintre tematica stereotipurilor de tip etno-identitar şi prestigiul naţional perceput

Alexandrina Moisuc, Luminiţa Iacob

Download

Lucrarea de faţă prezintă rezultatele unei cercetări care şi-a propus să identifice pattern-ul tematic al stereotipurilor etnice şi eventuala sa relaţionare cu prestigiul naţional perceput. Materialul primar al analizei a fost constituit din 6370 cuvinte, obţinute prin metoda asocierii induse (273 subiecţi). Analiza tematică operată la nivelul primelor zece ranguri ale celor şapte stereotipuri ne-a indicat elementele pattern-ului în cauză: activităţi/produse, alimentaţie/gastronomie, aspecte geo-climatice, caracteristici psiho-comportamentale, monumente, oraşe, personalităţi, tradiţii, valori. În cadrul fiecărui stereotip, ierarhia acestor categorii are legătură cu natura atribuirilor operate în evaluarea prestigiului naţiunilor avute în atenţie: americană, engleză, franceză, germană, greacă, italiană, spaniolă.

Luminiţa Iacob – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania, Faculty of Psychology and Educational Sciences

You may also like...