Atenţie şi performanţă în practica conducerii auto

Cornel Havârneanu, Grigore Havârneanu

Download

În acest studiu, sunt discutate progresele recente în studiul atenţiei şi performanţei, cu accentul pe natura controlului atenţional şi pe efectele experienţei. În general, efectele „setului mental” se dovedesc a fi mai evidente decât s-a crezut la început, în timp ce automaticitatea este mai puţin proeminentă. Proprietăţile stimulului (de exemplu, apariţia, durata etc.), despre care s-a crezut că au o capacitate intrinsecă de a atrage automat atenţia, s-au dovedit de fapt că atrag atenţia numai ca o consecinţă a adoptării voluntare ale unui set de sarcini. Studiile recente arată că experienţa nu are un efect atât de dramatic pe cât se credea în mod obişnuit. Deşi unele operaţii mentale sunt automate în adevăratul sens al cuvântului, efectul lor rămâne discutabil.

Cornel Havârneanu – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania, Faculty of Psychology and Educational Sciences E-mail: hcornel@uaic.ro
Grigore Havârneanu – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania

You may also like...