Discriminare de gen la locul de muncă. Forme şi niveluri ale discriminării în România

Mihai Curelaru, Dorin Nastas

Download

Acest studiu, desfăşurat în cadrul unui proiect de cercetare3 derulat în anii 2000-2001, îşi propune să exploreze universul practicilor discriminatorii de gen la locul de muncă. Demersul de faţă a urmărit să atingă câteva obiective:
– Conturarea obiectului cercetării (discriminarea de gen la locul de muncă), explorarea domeniului şi acumularea unor informaţii generale capabile să orienteze în construcţia metodologică ulterioară;
– Descrierea calitativă a reprezentării sociale a discriminării de gen şi a practicilor asociate acesteia;
– Utilizarea materialului obţinut pentru construcţia unui chestionar în vederea explorării dimensiunii cantitative a reprezentării sociale în discuţie.
– Identificarea diferenţelor în evaluările practicilor discriminatorii între grupurile de participanţi la studiu, delimitate de variabile precum sexul, starea civilă, educaţia etc.

Mihai Curelaru – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania
Dorin Nastas – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania