Ruşinea şi vinovăţia în spaţiul public

Septimiu Chelcea

Download

Cartea Ruşinea şi vinovăţia în spaţiul public, coordonată de profesorul Septimiu Chelcea, îşi demonstrează cu prisosinţă nu doar aportul în domeniul cercetărilor de specialitate, ci şi necesitatea sa, având în vedere că aceasta propune „prima abordare sociologică a emoţiilor din România” (pag. 13). Autorul urmăreşte prezentarea acestora plecând de la general spre particular, oferind exemple concrete din variate domenii (cum ar fi cel politic şi cel universitar) şi urmărind cu succes patru mari obiective: definirea şi prezentarea teoriilor emoţiilor, studierea emoţiilor de vinovăţie şi ruşine prin prisma sociologică, studierea manifestărilor acestora pe marginea unor exemple şi prezentarea demersului şi rezultatelor studiului prin care a cercetat relaţia dintre emoţiile de vinovăţie şi ruşine şi frauda intelectuală.

You may also like...