Influenţa mediului penitenciar asupra personalităţii deţinutului

Maria Nicoleta Turliuc, Carmen Parteni

Download

Studiul de faţă analizează impactul detenţiei asupra personalităţii deţinuţilor recidivişti şi nerecidivişti. Este recunoscut faptul că încarcerarea exercită o mare influenţă asupra capacităţii de adaptare a populaţiei private de libertate. Am propus următoarele ipoteze: 1. Adaptarea în închisoare este influenţată de statutul deţinutului: recidivist sau nerecidivist. 2. Adaptarea la viaţa de închisoare este influenţată de perioada de detenţie: carantina şi perioada de execuţie a pedepsei propriu-zise. Am utilizat un chestionar anamnestic, precum şi chestionarele Woodworth-Mathews, H. Schieschek şi MMPI (forma scurtă). Instrumentele au fost aplicate la 80 de deţinuţi: 40 recidivişti şi 40 non-recidivişti. Rezultatele arată că în perioada de carantină (21 de zile – o lună) nerecidiviştii se confruntă cu numeroase dificultăţi şi probleme de comportament. Recidiviştii se adaptează uşor în perioada de carantină, dar au mari dificultăţi în respectarea regulilor din penitenciar în perioada de execuţie a pedepsei.

Maria Nicoleta Turliuc – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania, Faculty of Psychology and Educational Sciences
Carmen Parteni – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania, Faculty of Psychology and Educational Sciences

You may also like...