Influenţa nivelului depresiei diadice asupra satisfacţiei maritale

Cornelia Amariei, Loredana Gherasim, Maria Nicoleta Turliuc

Download

In cadrul acestui studiu ne-am propus să analizăm impactul nivelului depresiei partenerilor şi a gradului de dezvoltare familială asupra satisfacţiei conjugale. Ipotezele studiului sunt următoarele: satisfacţia conjugală va fi influenţată de nivelul de depresie şi etapa de dezvoltare familială; satisfacţia conjugală va fi influenţată de nivelul depresiei si genul partenerului depresiv din familie. Studiul a fost realizat pe un număr de 120 de familii cu o lungime a mariajului cuprinsă între 1 şi 20 de ani. Pentru măsurarea nivelului de satisfacţie a fost folosită Scala de Acord Marital (Spanier, 1974), iar pentru măsurarea nivelului depresiei partenerilor am folosit Inventarul de Depresie Beck (1969). Rezultatele obţinute susţin ipotezele indicând faptul că satisfacţia conjugală variază în funcţie de nivelul depresiei partenerilor şi de lungimea mariajului, dar şi în funcţie de sexul partenerului depresiv din diadă.

depresie diadică, satisfacţie conjugală, dezvoltare familială, gen

Maria Nicoleta Turliuc – Al. I. Cuza University, Iaşi, Romania, Faculty of Psychology and Educational Sciences, E-mail: turliuc@uaic.ro

You may also like...