Anunţ privind acordarea de burse sociale semestrul 1 an univ 2023-2024

În atenţia studenţilor care doresc să depună dosar pentru obținerea unei burse sociale

Dosarele de burse socială se solicită cu documente în concordanță cu noille prevederi legislative
Ordinul nr. 6463 din 02 octombrie 2023
nou Metodologie acordare burse sociale semestrul 1 an univ 2023-2024

Menționăm că perioada de calcul se realizează cu veniturile pe ultimele 12 luni înainte de începerea semestrului și care este echivalentă cu perioada octombrie 2022 – septembrie 2023.

Studenții care au depus deja dosarele de bursă socială, indiferent de categorie, trebuie să completeze dosarele cu documentele privind noile prevederi legislative până la data de 31 octombrie 2023 la secretariatul facultății.

Dosarele pentru bursa socială se depun la sala S3 a Bibliotecii de Psihologie-Pedagogie, Educație Fizică și Sport, conform următorului program:

• 09-26 octombrie 2023 între orele 0900 – 1200
  • 27, 30, 31 octombrie 2023 între orele 0900 – 1200 și 1300-1500

Studenţii reȋnmatriculați ȋn același an de studiu nu mai pot depune dosar pentru bursa socială, daca au beneficiat de bursă socială în anul repetat.

Vor putea depune dosare doar studenţii care în sem. II (2022-2023) au obținut un minim de 20 de credite.

Studenţii care au împlinit vârsta de 35 de ani, nu mai pot beneficia de bursa socială.

Metodologie

nou Metodologie acordare burse sociale semestrul 1 an univ 2023-2024

Declarație

Anexa 2

Anexa 3A – pentru studenți

Anexa 3B – pentru părinți

Metodologie acordare burse sociale semestrul 1 an univ 2023-2024 veche

Tichete de masă

Studenții orfani de ambii părinți şi studenții proveniți din centrele de plasament beneficiază de tichete de masă.

A. Studenții din categoriile de mai sus, care beneficiază de alt tip de bursă decât bursa socială, pot primi tichete de masă dacă se regăsesc pe listele cu bursieri, depunȃnd un dosar cu următoarele documente:

dosarul pentru studenții orfani de ambii părinți trebuie să conțină:

1. cererile de acordare a tichetelor de masă (Anexa 2 și Anexa 3A – pentru studenți);
  2. copie certificat naştere;
  3. copie carte identitate;
  4. copii certificate deces părinți.

dosarul pentru studenții proveniți din centrele de plasament (nu plasament familial) trebuie să conțină:

2. copie carte identitate;
  3. adeverință eliberată de centrele de plasament sau copie după hotărârea Comisiei pentru protecția copilului/instanței de judecată, din care să reiasă că beneficiază de măsură de protecție specială – plasament rezidențial.

B. Studenții orfani de ambii părinți şi studenții proveniți din centrele de plasament, care depun dosar pentru obținerea unei burse sociale, pentru a beneficia de tichete de masă, vor completa dosarul cu cererea de acordare a tichetelor de masă.