Centrul de Învățare LEARN & CONNECT

Arhivă
Anunţuri
  • ACORD DE GRANT NR. 286/SGU/CI/III/18.12.2019

În baza Acordului de Grant nr. 286/SGU/CI/III/18.12.2019, încheiat cu Ministerul Educației Naționale (MEN) – Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanțare Externă (UMPFE), Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a accesat în cadrul SCHEMA DE GRANTURI PENTRU UNIVERSITĂȚI – Centre de învăţare (SGCU-CI) derulate în cadrul Proiectul privind Învățământul Secundar – ROSE un grant în valoare de 2.402.433,00 Lei pentru implementarea subproiectului Centrul de Învățare LEARN & CONNECT (LEARN & CONNECT) și intenționează să utilizeze o parte din fonduri pentru servicii de consultanta pentru implementarea activităţilor operaţionale ale grupului ţintă.

Beneficiarul lansează procedurile de selecție a consultanților individuali implicați în derularea activităților, în anul 4 de implementare:

• ACORD DE GRANT NR. 286/SGU/CI/III/18.12.2019

Centrul de Învățare LEARN & CONNECT, aparţinând Universităţii  „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC), a fost creat în cadrul Proiectului privind Învățământul Secundar (ROSE) printr-o finanțare de 300.000 de euro, fiind elaborat de o echipă coordonată de prof.univ.dr. Nicoleta Laura Popa, de la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, cu sprijinul membrilor Biroului Proiecte de Dezvoltare și Direcției Tehnice din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Cu un buget total eligibil nerambursabil de 1.418.573 lei, proiectul își propune să ofere studenților Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, cu precădere celor înmatriculați în anul I la studii de licenţă, cu risc de insucces academic și abandon, sprijin suplimentar pentru facilitarea adaptării la exigențele vieții academice, prin activități remediale de optimizare a performanței academice, de coaching şi dezvoltare personală, de îndrumare, de consiliere și orientare profesională.

Centrul de Învățare LEARN & CONNECT va fi localizat în campusul UAIC și va dispune de amenajări flexibile ale spațiilor de studiu. În cadrul centrului, studenții vor beneficia de consiliere și vor avea acces la un Laborator de învățare interactivă ce va deservi toate facultățile Universitătii, unde vor fi disponibile resurse educaționale care valorifică aportul tehnologiei la optimizarea contextelor didactice universitare, în perspectivă multidisciplinară. Grupul țintă al proiectului va fi constituit din 875 de studenți români și străini din state UE și non-UE care vor participa în grupuri mixte la ateliere de lucru și evenimente centrate pe sensibilizare interculturală.

Beneficiarul lansează procedurile de selecție a consultanților individuali implicați în derularea activităților, în anul 3 de implementare:

• ACORD DE GRANT NR. 286/SGU/CI/III/18.12.2019

Beneficiarul lansează procedurile de selecție a consultanților individuali implicați în derularea activităților organizate de Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației:

• ACORD DE GRANT NR. 286/SGU/CI/III/18.12.2019

Centrul de Învățare Learn & Connect a început activitățile pentru studenții înmatriculați în anul I la toate Facultățile din Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași!

Activitățile Centrului de Învățare Learn & Connect au început în luna octombrie, cu sprijinul unor profesori entuziaști din cele 15 Facultăți ale Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Pe lângă activitățile remediale și de tutorat pentru studenții înmatriculați în anul I la toate Facultățile, în lunile noiembrie și decembrie se vor organiza ateliere și evenimente online care vizează facilitarea adaptării studenților din anul I la exigențele vieții academice:

Link-urile pentru formularele de înscriere, precum și intervalele orare pentru care pot opta studenții din anul I sunt menționate în afișul fiecarei activități. Fiecare student poate opta pentru una sau mai multe dintre activități. Link-urile pentru întâlnirile virtuale vor fi comunicate fiecărui grup de studenți cu cel puțin o zi înainte de desfășurarea fiecărei activități.

Activitatea Afiş Link acces formular

Ateliere de lectură și scriere academică (câte 2 sesiuni/grup de studenți)

Ateliere de dezvoltare a competențelor socio-emoționale

Ateliere de dezvoltare a competențelor interculturale

Ateliere de autoprezentare în public și leadership

Ateliere de dezvoltare a gândirii critice  și creative

Consiliere și orientare în carieră (câte 2 sesiuni/grup de studenți)

Coaching și dezvoltare personală (câte 2 sesiuni pentru fiecare student, în intervalele orare menționate în formularul de înscriere).

Dragi studenți, vă așteptăm cu drag la activitățile online ale
Centrului de Învățare Learn & Connect!

Anunțuri

Activități pentru studenții înmatriculați în anul I – aprilie-mai 2023 [Centrul de Învățare Learn & Connect]

Link-urile pentru formularele de înscriere, precum și intervalele orare pentru care pot opta studenții din anul I sunt menționate în descrierea fiecarei activități. Fiecare student poate opta pentru una sau mai multe dintre activități.

Activitatea Afiş Link acces formular

Consiliere psihologică individuală

Vă invităm cu drag să vă înscrieți la activitatea de Consiliere psihologică individuală, sesiune ce se va desfășura în perioada aprilie – mai. Data și ora vor fi stabilite de comun acord de către consilieri și studenți. Datele de conectare vor fi trimise prin email cu cel puțin o zi înainte de desfășurarea fiecărei activități.

Coaching și dezvoltare personală

Vă invităm cu mare drag să vă înscrieți la activitățile în grup de Coaching și dezvoltare personală organizate de Centrul de învățare Learn & Connect al Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași. Aceste activități vor avea loc în perioada 26 aprilie – 31 mai.

Vă așteptăm cu drag!