Programul Roma Graduate Preparation Program, 2024-2025

Termen limită de aplicare: 8 aprilie 2024

RGPP – Programul Pregătitor Pentru Studii Post Universitare dedicat Romilor) este un program neacreditat care pregătește studenții Romi (absolventi de studii universitare de licenta) pentru a participa în competiții deschise pentru studii masterale în universități cu predare în limba engleză. De-a lungul anului pregătitor, RGPP sprijină studenții prin:

• Pregătire academică în domeniul lor de interes

• Cursuri intensive de Limbă Engleză academice

• Cursuri de scriere academică

• Asistarea la cursuri masterale din cadrul CEU

• Pregătire în procesul de admitere la studii masterale

• Dezvoltarea abilităților/competențelor de gândire critică

• Abilități/competențe în dezbateri

• Sfaturi personalizate din partea profesorilor RGPP

• Seminarii pe tema identității și a leadership-ului

• Cursuri de Limba Romani

Programul acoperă toate costurile asociate studenților admiși:

• taxă de școlarizare

• asigurare de sănătate

• bursă lunară, acoperă cheltuielile de transport și viză

• cazare în cameră în CEU Residence Center.

Scopul programului este de a contribui la un access echitabil al Romilor în învățământul superior în domeniul științelor sociale și sau umaniste, având cunoștințe medii de limbă engleză. Criteriile în baza cărora selectarea aplicanților se va efectua, sunt următoarele:

• declararea pe propria răspundere că studentul/studentă este de etnie Romă

• aparține uneia dintre țările eligibile

• a terminat studiile de licență sau este în procesul de a le finaliza până în Iulie 2022

• are cunoștințe medii de limbă engleză (nivel intermediar B1)

• dovedește calități de leadership și un interes puternic în a-și continuă profesională și academică într-un mediu internațional.

Testimoniale:

Termen limită de aplicare: 8 aprilie 2024

Lista cu cerinţele de admitere: https://romanistudies.ceu.edu/node/284

Joi, 29 februarie 2024, 16:00 – 16:45 (CET) va avea loc sesiunea online de informații despre RGPP:

Suntem dispuși să sprijinim potențiali aplicanți în legătură cu orice detaliu sau neclaritate referitoare la procesul de aplicație, inclusiv feedback și sesiuni de orientare, e-mail: RGPP_Enrollment@ceu.edu sau torotcoi_simona@phd.ceu.edu