Minighid accesare platformă WEBEX Meeting

Etapele accesării WEBEX Meeting de catre student:

1. La primirea mesajului de la profesor prin email, studentul va acţiona dând click pe linkul primit şi îl va deschide cu browser-ul de Internet (preferabil a se utiliza Microsoft Edge sau Google Chrome actualizate). Se acţionează «Join from the meeting link» prin click pe linkul respectiv (de ex. https://uaic.webex.com/uaic/j.php?… ).
  2. Se deschide browserul Internet la pagina întâlnirii şi în pagină este afişat butonul Join from browser». În funcţie de setări, sistemul solicită completarea numelui şi a adresei de email; se actioneaza butonul «Next».
  3. După acţionarea butonului «Next», în funcţie de setările dispozitivului de pe care se accesează, poate fi solicitat utilizatorului să permită accesul la camera şi la microfonul dispozitivului (printr-o fereastră Popup, în stânga sus); se bifează că este permis ca aplicaţia Webex să acceseze camera şi microfonul dispozitivului.
  4. Se apasă butonul «Join meeting» (pe fundal verde) din browser.