Anunţ privind acordarea tichetelor de masă

Studenții orfani de ambii părinți şi studenții proveniți din centrele de plasament beneficiază de tichete de masă.

A. Studenții din categoriile de mai sus, care beneficiază de alt tip de bursă decât bursa socială, pot primi tichete de masă dacă se regăsesc pe listele cu bursieri, depunȃnd un dosar cu următoarele documente:

• dosarul pentru studenții orfani de ambii părinți trebuie să conțină:

1. cererea de acordare a tichetelor de masă (Anexa 2);
2. copie certificat naştere;
3. copie carte identitate;
4. copii certificate deces părinți.

• dosarul pentru studenții proveniți din centrele de plasament (nu plasament familial) trebuie să conțină:

1. cererea de acordare a tichetelor de masă (Anexa 2);
2. copie carte identitate;
3. adeverință eliberată de centrele de plasament sau copie după hotărârea Comisiei pentru protecția copilului/instanței de judecată, din care să reiasă că beneficiază de măsură de protecție specială – plasament rezidențial.

B. Studenții orfani de ambii părinți şi studenții proveniți din centrele de plasament, care depun dosar pentru obținerea unei burse sociale, pentru a beneficia de tichete de masă, vor completa dosarul cu cererea de acordare a tichetelor de masă.