Depunere documente în original pentru candidaţii admişi pe locurile cu taxă

Candidaţii declaraţi ADMIS pe locurile cu TAXĂ vor aduce documentele în original, înainte de începutul anului universitar 2021-2022, după cum urmează:

• cei care au participat la concursul din sesiunea iulie 2021, în perioada 13 sep-17 sep 2021, în intervalele orare: 8-12 şi 14-16;
  • cei care au participat la concursul din sesiunea septembrie 2021, în perioada 15 sep-17 sep 2021, în intervalele orare: 8-12 şi 14-16.

Neprezentarea actelor de studii în original, din vina exclusivă a candidatului admis, în termenul stabilit de către Facultate, duce la pierderea locului şi la neînmatriculare la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Dosarul care urmează a fi depus conţine:

• original Diploma de bacalaureat, obţinută în România, sau atestat de echivalare emis de C.N.R.E.D., pentru studiile efectuate în afara României.
  • original Foaia matricolă (dacă diploma de bacalaureat este din seriile mai vechi, cu mediile anilor de studiu din liceu trecute pe verso, nu mai este necesară foaia matricolă) – pentru media anilor de studii din liceu.
  • original* şi fotocopie Diploma de licenţă/absolvire, pentru absolvenţii care doresc să se înscrie la o a doua specializare.
  • pentru studenţi/absolvenţi/exmatriculaţi Adeverinţă de la facultatea la care are/a avut calitatea de student/absolvent/exmatriculat, din care să rezulte următoarele:
    • diploma de bacalaureat, în original, este la acea facultate;
    • diploma de licenţă şi suplimentul la diplomă, în original (pentru absolvenţi);
    • numărul de semestre urmate la buget/taxă;
    • numărul de semestre în care a beneficiat de bursă.
  •  Cerere înmatriculare în an superior, în regim de plata taxei de şcolarizare, numai pentru candidaţii care au acumulat credite transferabile în calitate de student (nu în regim de certificat).
  • original* şi fotocopie Certificat de naştere.
  • original* şi fotocopie Certificat de căsătorie sau documentul care atestă schimbarea numelui (dacă este cazul).
  • original* şi fotocopie Cartea de identitate (care atestă domiciliul în domiciliul în România) sau Paşaport (candidaţi din ţările membre UE, SEE şi Elveţia).
  • adeverinţa medicală tip (eliberată în ultimele 6 luni de către medicul de familie/medicul de dispensar studenţesc/medicul şcolar care să menţioneze starea de sănătate a candidatului);
  • două fotografii format 2/2,5.
  • chitanţa de achitare a taxei de înscriere – 300 lei – (taxa se achită la agenţiile BRD).
  • copii după extrasul de cont bancar al titularului.
  • dosar plic