Ghid pentru lucrări practice şi seminarii la disciplina "Introducere în psihoterapie"

Ideal ar fi ca la finalul parcurgerii acestei materii, studentii sa ramana cu informatii adecvate cantitativ si calitativ despre principalele sisteme conceptuale psihoterapeutice si despre practicile derivate. Daca acest deziderat nu se atinge, atunci este obligatoriu ca studentii nostri sa plece macar cu un bagaj de informatii corecte, despre un numar de elemente stiintifice si tehnologice ale domeniului, mai ales unele, care, fie par prea facile la nivelul simtului comun (a se vedea excesele mediatice in directia gandirii pozitive care arunca in derizoriu proceduri stiintifice valoroase), fie par din cale-afara de misterioase, ceea ce induce o teama nejustificata, cum se intampla in cazul tehnicilor de inductia transei hipnotice sau a tehnicilor de relaxare. […] Lucrarea d-nei lector univ. dr. Daniela Muntele Hendres invita studentii la un efort salutar de clarificare si de invatare a temelor abordate. […] Autoarea dovedeste o buna capacitate de a ilustra, intr-o maniera accesibila, aspectele conceptuale si iscusinta in planificarea secventelor actionale care ajuta studentul sa debuteze in intelegerea practicii psihoterapeutice.