Portret de absolvent

Rolul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale educaţiei în
formarea şi dezvoltarea personală şi profesională.

Georgiana Gabriela FILIMON

• Director, Grădinița cu Program Prelungit Hârlău
  • Facultatea absolvită:
    • UAIC, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Specializarea: Psihologie , promoția 2010
  • Masterul absolvit:
    • UAIC, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Specializarea: Evaluarea, formarea şi consilierea psihologică a personalului, promoția 2012
    • UAIC, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, Specializarea: Politici şi management în educaţie, promoția 2014

Povestea călătoriei mele pe „marea” devenirii profesionale a debutat în anul 2003 prin conturarea spiritului normalist la Şcoala Normală „Vasile Lupu” din Iaşi, în vederea aplicării instrumentelor metodico-pedagogice, patru ani mai târziu, în procesul instructiv-educativ din grădiniţă. Acest parcurs mi l-am dorit mereu, însă anii de liceu mi-au deschis interesul şi către o disciplină de studiu aparent enigmatică, motiv pentru care mi-am dorit să-i descopăr tainele. Participând în liceu doi ani consecutiv la olimpiada naţională de Psihologie mi-am dat seama că acest domeniu este vital pentru cariera didactică şi am ales ca formarea mea să continue în cadrul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei din Iaşi, specializarea Psihologie.

Pe parcursul studiilor universitare am reuşit să îmbin armonios pasiunea pentru formarea celor mai mici învăţăcei cu dorinţa de a mă dezvolta în domeniul psihologiei, cu atât mai mult cu cât am avut mentori implicaţi, profesori consacraţi care m-au inspirat, m-au motivat şi care mi-au cultivat sămânţa încrederii (prof. Andrei Holman- coordonatorul lucrării de licenţă, prof. Ovidiu Gavrilovici, prof. Corneliu Hăvârneanu, Prof. Ticu Constantin, prof. Ana Constantin, prof. Luminiţa Iacob, prof. Dorina Sălăvăstru, prof. Aurel Stan, prof. Cătălin Dîrţu, prof. Loredana Gherasim). Datorită acestui mediu academic prietenos şi performant am hotărât să urmez masterul „Evaluarea, Formarea şi Consilierea Psihologică a Personalului”, unde, sub îndrumarea unui corp profesoral de excepţie, am reuşit să înţeleg cum funcţionează organizaţiile şi care sunt aspectele cele mai importante în motivarea personalului.

Pentru că organizaţia (instituţia) în care îmi desfăşuram activitatea era grădiniţa, mi-am dorit să aflu mai multe despre politicile educaţionale, dar şi despre managementul unităţilor de învăţământ. Acesta a fost motivul pentru care m-am înscris la cursurile masterului „Politici şi management în educaţie” din cadrul aceleiaşi facultăţi. Pe lângă suportul informaţional extrem de valoros primit de la specialişti în domeniul educaţiei (prof. Bogdan Neculau – coordonatorul lucrării de disertaţie şi al lucrării de gardul didactic I, prof. Constantin Cucoş, prof. Carmen Creţu, prof. Nicoleta Rogoz, prof. Adrian Labăr,prof. Liliana Stan), acest master mi-a oferit şi posibilitatea şi de a aplica în calitate de director de grădiniţă toate cunoştinţele acumulate.

Cei şapte ani petrecuţi sub cupola „Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei” m-au format din punct de vedere personal şi au ghidat călătoria mea profesională către destinaţia împlinirii.

Alese mulţumiri tuturor profesorilor care mi-au fost alături şi care mi-au arătat drumul către cunoaştere şi către atingerea performanţei, atât în domeniul educaţiei timpurii, cât şi în domeniul managementului educaţional şi psihologic.